10 עובדות על סחלבים | חנות פרחים בגבעתיים| 03-7324259

10 עובדות (מפתיעות) על סחלבים

על מה אתם חושבים כשאתם רואים סחלב?
הם בין הפרחים היוקרתיים והאהובים שיש – המראה הנקי והסימטריה המושלמת הופכים את יופיים לעוצר נשימה. לא כולם אוהבים אותם – יהיו מי שיעדיפו צרור חביב של פרחי שדה על פני הסחלב המעודן והאלגנטי
אבל מי שאוהב אותם – מתייחס אליהם כאל מלכי הפרחים.

אבל מה בעצם אתם יודעים על סחלבים?
הנה 10 עובדות, חלקן אולי מפתיעות, שאולי לא ידעתם על סחלבים:

מקור שמם של הסחלבים

העובדה הראשונה אולי תגרום לכם לשנות את דעתכם על סחלבים (לרעה או לטובה), למרות היותה סמנטית בלבד. שמם המדעי של הסחלבים – Orchis מגיע ממילה יוונית עתיקה שמשמעותה "אשך".השם ניתן להם בגלל צורתם של צמדי הפקעות שלהם.

הסחלבים הם קשישי השבט

על מאובן של דבורה, בן כ-15 מיליון שנה, נמצאה אבקת סחלבים עתיקים, אך נראה שסחלבים נמצאים כאן עוד קודם לכן. הם אמנם נחשבים כצמח טרופי, אך מינים טבעיים של סחלבים נמצאו בכל העולם, מה שגורם למדענים לשער שהם היו כאן לפני נדידת היבשות (כ-120 מיליון שנה).

מעבר לכך, צמח סחלב יכול להחזיק כ-100 שנה, כך שאם אתם מספרים לעצמכם שאתם לא מצליחים עם סחלבים, כדאי שתחשבו שוב. הם לא עדינים ושבריריים כמו שהם נראים, מסתבר שהם היו כאן לפנינו ויהיו כאן גם אחרינו.

משפחה ברוכת סחלבים

משפחת הסחלביים היא אחת משתי המשפחות הגדולות ביותר של צמחים פורחים – יש בה כ-28,000 מינים. להשוואה – משפחת היונקים, שגם אנחנו ביניהם מונה "רק" כ-5,400 מינים.

המין שרוב האנשים מזהים כסחלבים הוא פילנופסיס, אבל נשארו עוד בערך 27,999 שאולי אתם לא מכירים, וגם אם אתם מכירים אולי לא ידעתם שהם סחלבים, כמו למשל סחלב וניל, שהוא המקור לתרמילי הוניל – התבלין היקר ביותר בעולם. (אגב אשכים, מוזמנים לחפש את מקור המילה וניל…).

כך שאם אתם מאלה שלא אוהבים סחלבים, אולי נתקלתם בזנים מסוימים שלא עשו לכם את זה.
מתוך רבבות מינים שונים ומשונים וודאי תמצאו סחלב שישבה את לבכם.

זרעי סחלבים הם הכי קטנים בעולם

הגודל של זרע סחלב הוא בערך כגודלו של גרגר אבק. בתרמיל זרעים אחד יכולים להיות עד שלושה מיליון זרעים. הסיבה לגודל המזערי היא שאין בו חומרי הזנה. הוא יוצר סימביוזה עם פטריית מיקוריזה כדי שיוכל לנבוט ולגדול. זוהי הסיבה שגידול סחלב מזרע הוא תחביב שדורש סבלנות אין סופית. רק אחרי שנתיים תראו סימן לעלים ראשונים ויכולות לעבור שמונה שנים לפני שתראו את הסחלב שלכם פורח.

סחלבים הם אמני הסוואה

אזורי הרביה של חלק מהסחלבים נראים בדיוק כמו החרק אותו הם מעוניינים למשוך כדי להתרבות.
החרק מתבלבל ומתקרב אליהם כאל בן או בת זוג פוטנציאליים, וכך הוא מאביק אותם.

אמיר קפלן בסרטון עם טיפים על גידול סחלבים

סחלבים הם היפו אלרגיים

אם אתם סובלים מאלרגיה לצמחים פורחים, סחלב הוא הפרח שלכם.
סחלבים מחכים בסבלנות למאביק שלהם ולא משחררים את האבקנים שלהם לאוויר כמו פרחים אחרים, לכן, גם אם אתם אלרגיים אתם יכולים לגדל אותם בלי חשש.

יש כאלה שמריחים כמו שוקולד ויש כאלה שכמו בשר רקוב

כבר הזכרנו את סחלב הוניל ויש גם סחלב המריח כמו שוקולד, אך מנעד הריחות של הסחלבים אינו מסתיים כאן, הוא תלוי בעיקר בטעמם של החרקים המאביקים אותם. הסחלב Bulbophyllum graveolens מושך את זבוב הבשר המאביק אותו עם ריח בשר מרקיב. על טעם ועל ריח אין להתווכח.
הקשר הייחודי בין זני הסחלבים לחרק המאביק אותם הוא הסיבה שהכחדה של אותו חרק משמעותה, הכחדה של זן הסחלב התלוי בו. 10% מזני הסחלבים נמצאים בסכנת הכחדה.

סחלבים בספר השיאים

הפרח של מין הסחלב הקטן בעולם הוא Lepanthes, הפרח הממוצע שלו הוא בקוטר 2.5 מילימטר. זהו סחלב שקוף ועובי עלי הכותרת שלו הוא כעובי תא אחד. גודל צמח שלם הוא כ-17מ"מ.
לעומתו הסחלב הגדול בעולם הוא Grammatophyllum speciosum שפריטים ממנו מגיעים לגובה של מעל 7 מ'.

סחלבים ועושר 

התקופה הויקטוריאנית באנגליה נודעה כתקופת "טרפת הסחלבים". התחביב הנפוץ של האלפיון העליון היא איסוף סחלבים. הם הביאו אותם מכל מקום בעולם וגידלו אותם בקפידה בחממות. מריוון שסחלבים תלויים במאביק שלהם, רבים מהסחלבים לא שרדו את המסע לאנגליה ואם הגיעו לשם – לא התרבו, זן שנעלם – נעלם לנצח. אולי זו הסיבה שלסחלבים יש הילה יוקרתית והם ידועים כקשים לגידול.
היום לא צריך תואר אצולה כדי לרכוש סחלבים, שיטות האבקה מלאכותיות הפכו אותם לדיירים שכיחים בכל בית, ואם מקפידים על מספר הוראות טיפול פשוטות הם גם חיים לאורך זמן.

בין עשרת הפרחים האהובים ביותר

למרות ואולי אפילו בזכות השם שיצא להם כקשים לגידול, סחלבים נמצאים תמיד בין עשרת הפרחים האהובים ביותר, כשישנם לא מעט אנשים שמציבים אותם במקום הראשון.
עציץ סחלבים נחשב למתנה משמחת במיוחד המעידה על טעם טוב של הנותן והמקבל, וגם בזרי כלה מקומם של הסחלבים לא נפקד.

התאהבתם? מוזמנים להציץ במבחר הסחלבים שלנו.

סוד ירוק היא חנות הנמצאת במרכז גבעתיים, ומציעה גם בחנות וגם אונליין הזמנות ומשלוחי פרחים, פרחים יבשים, צמחים ועציצים לאזור המרכז, צפון השפלה והשרון, מהיום להיום.
בנוסף לזרי הפרחים המיוחדים שלנו, אנחנו מתחדשים באופן קבוע בשלל סחלבים, צמחי אוויר, סוקולנטים ועוד מגוון גדול של צמחי בית וצמחי מרפסת.